Jak pisał Józef Ignacy Kraszewski: „W książce to tylko może znaleźć człowiek, co ma w sobie”, więc dajemy Wam szansę sprawdzenia…

Ponad 500 nowych tytułów, trafiło do szkolnej biblioteki w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. I tu warto zauważyć, że jesteśmy jedną z niewielu opolskich szkół ponadgimnazjalnych, które otrzymały pieniądze na wzbogacenie księgozbioru. W innych, aby zakupić taką ilość książek, trzeba czekać nawet… kilka lat.   „Czytelnicze żniwa”, które trwają w Mechaniczniaku od listopada 2016 (wraz z pojawieniem się pierwszych książek),   dają Wam szansę na odkrywanie lub rozwijanie różnorodnych pasji.

Zadbaliśmy o to, żeby na bibliotecznych półkach pojawiły się przede wszystkim nowości wydawnicze lub bestsellery, a nie lektury - tych mamy wystarczająco. Większość zakupów, których dokonaliśmy, to przede wszystkim realizacja Waszego „koncertu życzeń”, więc... pora zabrać się za czytanie…

plakat nowe książki 1

ksiazki

Poza zakupem książek, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to także różnorodne projekty klasowe oraz biblioteczne wydarzenia czytelnicze, których celem było promowanie czytelnictwa. Projekty realizowane w klasach okazały się… odkrywaniem tego, czym jest czytanie i jaki ma wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny (prezentacje multimedialne: 1AS; 1a; 1cm).

szybkie czytanie

             Były też spotkania z Wielkimi  - niestety -  zapomnianymi Polakami, których dokonania zmieniły  świat.  Odkrywając wpływ naszych rodaków,  nie tylko na rozwój Polski, ale całej cywilizacji, klasy trzecie realizowały projekt „Bądź dumny …nie tylko 11 listopada” . Zadaniem uczniów było, oczywiście przy wykorzystaniu zasobów biblioteki szkolnej,  zapoznanie się z biografiami blisko 30 Polek i Polaków ze świata nauki, kultury i sztuki. Każdy z uczniów, wybierając jedną postać,  stawał się „znawcą tematu” i w trakcie rozwiązywania klasowego testu miał wpływ na ilość zdobytych punktów. Wspólna klasowa walka, w której uczestniczyli również wychowawcy, okazała się świetnym doświadczeniem wzmacniającym więź zespołu klasowego  (odpowiedzialność za wykonanie zadania).  Ponadto wiedza o dokonaniach naszych rodaków, to „zastrzyk” pozytywnego myślenia. Przecież dumni możemy, a nawet powinniśmy być nie tylko, kiedy świętujemy w dniu 3 maja lub 11 listopada.  Kilkutygodniowe zmagania zakończyły się 21 grudnia 2016. Nagrody, o które walczyli uczniowie to: dzień filmowy w bibliotece oraz wyjście na kręgle (sponsorowane przez Radę Rodziców). Jak się okazało, nagrodą za czytanie wcale nie musi być… czytanie =książka!

Wyniki:

Lp.

Klasa/ wychowawca

Zdobyte punkty

Miejsce

1

3 a/ S. Młynarski

39,5

3

2

3cm/ M. Hosner

17

6

3

3es / M. Gregorius

25

5

4

3 AC / E. Sosnowska

35,5

4

5

3 DS/ J. Gwóźdź

45,5

2

6

3 M /I. Majek- Wiśniowska

56

1

 

3a

Klasa 3 a (ZSZ) z wych. S. Młynarskim

 3cm

Klasa 3 cm z wych. M. Hosner

3DS

Klasa 3 DS (Technikum)

W ramach realizowanych projektów klasy trzecie poznawały historię polskich osiągnięć z różnych dziedzin. Natomiast klasy drugie zmierzyły się ze światem nauki i w oparciu o literaturę popularnonaukową odkrywały właściwości materiałów, z których nasz „mechaniczny świat” jest złożony.

miedz  aluminium 

Jeszcze inni skupili się na wielkich odkryciach i odkrywcach. I jak można było się tego spodziewać w szkole technicznej uczniowie realizując swoje klasowe projekty sięgali po książki przedstawiające głownie twórców motoryzacji .

leonardo   motocykle
 korytarz1  korytarz2

Byli i tacy, którzy sprawdzali czy lepiej czytać czy oglądać i zajęli się   porównywaniem dzieł literackich z ich ekranizacjami. Było więc o: „ Folwarku zwierzęcym” Orwella, o miłości Tristania i Izoldy, o „Moralności pani Dulskiej” oraz „Paniach Dulskich”, a także odkrywanym na nowo Sherlocku Holmesie i Londynie jego czasów.

folwark zwierzecy

londyn

tristan

kobieta

Ponadto  19 października 2016 roku sprawdzaliśmy, czy można spędzić kilka godzin w szkolnej bibliotece i nie nudzić się.  Okazało się, że  na zorganizowanej już po raz drugi sesji dla uczennic „Mechaniczniaka”, której tematem wiodącym było poszerzanie wiedzy na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny, można było tylko zyskać. Rozmowy o czytaniu dzieciom, spotkanie z kuratorem sądowym na temat trudnych relacji, które pojawiają się nie tylko na kartach książek oraz dyskusja „jak damą być”, wszystko to - z książkami i czytelnictwem w roli głównej -  sprawiło, że można było spojrzeć na bibliotekę, jako miejsce wartościowych spotkań, wzbogacających i urozmaicających typową szkolną edukację.

dziewczyny 2016 1

Kolejną okazją do sprawdzenia jak czytanie rozwija był zorganizowany przez bibliotekę konkurs „Kto czyta – nie pyta. Kto czyta – nie błądzi”. Dla nauczycieli sprawa oczywista – uczniowie czytający wiedzą więcej i sprawniej posługują się językiem polskim. Dla wielu młodych ludzi mówić i pisać poprawnie po polsku jest wielką sztuką i nie lada wyzwaniem. W związku z tym, podsumowując część projektów realizowanych przez klasy pierwsze, uczniowie mogli zmierzyć się z zawiłościami języka ojczystego.

lud1

lud2

lud3

         Niestety promocja czytelnictwa nie zawsze wystarcza, dlatego akcja plakatowa na szkolnych korytarzach oraz w salach lekcyjnych miała uzmysłowić uczniom Mechaniczniaka, jakie błędy są najbardziej powszechne i rażące.  Po dwóch tygodniach promowania poprawnej polszczyzny,  w  piątek  9 grudnia 2016 , w szkolnej  bibliotece chętni uczniowie z klas pierwszych  podjęli wyzwanie  i stanęli do konkursu. 

tablica1

            W konkursie zorganizowanym przez szkolną bibliotekę, wzięło udział ponad 30 przedstawicieli klas technikum. Najlepszym okazał się Nikodem Wilk z klasy IC. Drugie miejsce zajął reprezentujący klasę 1M Radosław Ryś, natomiast miejsce trzecie ex aequo zdobyli uczniowie z klasy 1DS Kamil Kuszewicz oraz Kacper Kaczmarek. Zwycięzcom gratulujemy, a inni niech zapamiętają, że „jak cię słyszą, tak cię widzą…”  

            Promować książki można również realizując pasje artystyczne. I tak dzięki wykorzystaniu wiedzy z zakresu informatyki – obsługi programów graficznych nasi uczniowie mogli zaprojektować MEM promujący czytelnictwo. Przygotowanie prac miało formę konkursową. A oto niektóre z nich:

cebulla

  D. Cebulla 1A
wyskowski   M. Wystrach 4E
szczepanowski   A. Szczepanowski 3LO 
wystrach
   M. Wystrach 4E

podsumowanie

 Wprawdzie nasi uczniowie od lat zaglądali i zaglądają nadal   do opolskich bibliotek (w I semestrze tego roku szkolnego ponad 20 razy), aby wysłuchać prelekcji na tematy związane z czytelnictwem (bazy danych, biblioteki internetowe i różnorodne zasoby cyfrowe), a także aby poznawać słynnych twórców i ich dzieła (Szekspir, Tolkien, Conan Doyle) oraz zwiedzać świat ( Londyn lub Nowy York, Irlandię, Szkocję, Antypody).

Klasa I DS ( wych. T. Dzierwa) - zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej

 1DS

1DS2

W tym roku współpraca z Biblioteką Pedagogiczną została poszerzona o zajęcia z zakresu biblioterapii. W tych zajęciach wzięli udział uczniowie klas pierwszych.   Celem zorganizowanych przez bibliotekarzy spotkań było nie tylko zintegrowanie klasy, wzmacnianie pozytywnych zachowań oraz wskazanie tych, które mogą negatywnie wpływać na relacje z innymi, ale pokazanie również jak można pracować z książką. Jak treści zawarte w różnorodnych publikacjach mogą pomóc w rozwiązywaniu codziennych problemów.

O tym, że warto czytać mówi się wiele. Realizacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Zespole Szkół Mechanicznych to przede wszystkim nowe książki i szereg wydarzeń, które miały zachęcić do odkrywania siebie i świata poprzez czytelnictwo. Dlatego…

500 na wiosne

                               Zapraszamy